Úvodník

Hry a zábava je pokračováním webu, který byl původně hostován na Atlasu.cz. Bylo to někdy v roce 2000, nebo 2001. Bohu žel někdy po roce 2004 byly předělávány adresáře na portále Atlas a subdoména byla nepřístupná (bylo nutné přelinkovat). Já jsem v té době řešil úplně jiné stránky, a do těch původních se mi vůbec nechtělo. Ani dnes se mi do toho moc nechce, ale bylo tam pár zajímavých věcí. Takže jsem vyhledal zálohu z doby poslední úpravy a jednoduše ji nakopíroval do této subdomény.

Stránky mají dost chyb, zejména pokud se týká údajů o pořadatelích hazardních her a vyhodnocování tehdy aktuálních nabídek. To byla velká neprozřetelnost, protože firmy se začaly předhánět v nabídkách. Tehdy to byly sázkové kanceláře s kurzovými nabídkami. Malér je už jen názvosloví. Stejný druh sázky se u každé sázkové kanceláře jmenuje jinak. Navíc mají také mnoho odlišností. To mne odradilo nejvíc. Původně jsem zamýšlel provozovat diskusi – v podstatě blog.

V nedávné době se urodilo také dost loterií. Analyzovat jednotlivé loterijní a kurzové modely her je docela náročné. Snad se k tomu ještě někdy vrátím. Do té doby se snad situace vytříbí (nebo také ne).Hlavním důvodem proč vlastně celou záležitost znovu uvádím v život, je skutečnost, že je nutné upozornit na některé skutečnosti, které se týkají pravděpodobnosti rozpisů. V původní práci jsem zahrnoval do analýz jen „systémovou výhodu“ rozpisu, která podle mého nejlepšího přesvědčení činila jen několik procent. Právě v souvislosti s již neexistujícím webem mne oslovil jeden zvídavý čitatel. Upozornil mne na maličkost. Určité druhy rozpisu nemají jen lineární pravděpodobnost danou počtem užitých „tipů“ k celku všech různých + „maličkou systémovou výhodu“. Za určitého předpokladu se i relativně velice malý rozpis chová jako holografický střep celku. Je – li výhernost 50%, vrací dlouhodobě také tolik, a dokonce i maličko více. To chce samozřejmě trošku rozebrat a vysvětlit.

Také jsem plánoval zveřejnění nového druhu Sudoku. Takže to učiním právě v této práci. Měly by tu být i nějaké hádanky, či rébusy spolu s řešením takzvaného „Problému obchodního cestujícího“, nebo další klasické rébusy.

Petr Neudek 2012